Animacja na stronie internetowej

Dzisiejsze strony internetowe powinny być nie tylko funkcjonalne, ale także przyciągające wzrok odbiorców. Jedną z ciekawszych możliwości urozmaicenia przekazu jest wykorzystanie animacji na stronach www.

Animacja pokazująca działanie wizyjnego systemu komunikacji

Jakie animacje umieścić na stronach internetowych?

Dobrym przykład zastosowania animacji, jest pokazanie jak działa dany system czy aplikacja. Odbiorca łatwo i w krótkim czasie może uzyskać konkretne informacji na temat danego procesu. Przy tworzeniu takiej prezentacji często wykorzystuje się z proste animacje rysunkowe i schematy działania.

W przykładzie powyżej pokazano zasadę działania wizyjnego systemu komunikacji, który jest stosowany w meczach siatkówki.

Film animowany możemy stworzyć w celu łatwiejszego przekazania oferty firmy. Przydaje się to zwłaszcza wówczas, gdy produkty i usługi firmy są niestandardowe i innowacyjne.

Popularne typy animacji na stronach internetowych

Uzytkownicy przyzwyczajeni są do okreslonego wyglądu strony. Starajmy się więc wykorzystać ich doświadczenia i umieszczajmy animacje tam, gdzie tego oczekują. Nie warto tego zmieniać, gdyż takie zmiany moga wpłynąć negatywnie na odbiór strony i sposób przemieszczania się po niej uzytkownika, co może doprowadzaić do obniżenia konwersji.

Slider

Rodzaj banera wykorzystywany najczęściej na stronach głównych witryn internetowych. Slider to zestaw zdjęć lub obrazków, których wyświetlanie zmienia się na stronie po upływie określonego czasu. Slidery mogą posiadać różne efekty wyświetlania: mogą się przenikać bądź przesuwać jeden po drugim. Stosowany równie często w sklepach internetowych. Slider stanowi kompozycję, która ma przyciągnąć wzrok odbiorców.

Slider CTA everART

Na stronach głównych sklepów internetowych umieszcza się grafiki z aktualnymi promocjami lub nowymi produktami znajdującymi się w ofercie. Wraz ze sliderem często stosuje się Call to Action. Przycisk, link czy baner ma zachęcić użytkownika, do wykonania danej, konkretnej czynności np. zapoznania się ofertą czy dokonaniem zakupu.

Hero image

Hero image -everART

To inny rodzaj baneru, umieszczony u góry strony, który również ma zainteresować i zatrzymać na stronie użytkownika. Hero image polega na użyciu dużego zdjęcia, zajmującego często całe lub dużą cześć okna przeglądarki. W Hero umieszcza się minimalną ilość treści.

Film animowany

Animacje pojawiają się na stronach internetowych najczęściej w celach przedstawienia jakiegoś procesu. W tej roli sprawdzają się doskonale, co zapreznowane jest u góry stony w pierwszej animacji. Prostą animacje jesteśmy w stanie stworzyć samodzielnie, korzystając z darmowych programów i internetowych poradników. Bardziej skomplikowana animacja wymaga zaagażowania kogoś, kto zna się na grafice i animacji.

Przykład animacji wykonaje przez Natalię Lavrinenko

Obok przykład animacji z zastosowaniem większej ilości poruszających się elementów graficznych

Powrót